Projenin detayları nasıl?

Hızlı Tren çalışması

Kırıkkale’de uzun zamandır konuşulan, projesi ve güzergahı merak edilen Yüksek Hızlı Tren’le ilgili proje dikkat çekici. Projenin tüm detayları, kapsamı, güzergah seçenekleri, ayrıca Ankara-Kırıkkale-Samsun hattına yapılacak olan yeni çalışmaya ilişkin proje de dikkat çekiyor.  İşte bu projenin ana hatları ve detayları ile ilgili bilgiler.

 Ne zaman olacak?

Yüksek Hızlı Tren Projesi, sadece bir proje değil. Bir çok güzergah ve projeyi barındıran bir çalışma. Ve bu çalışma Avrupa’dan başlayarak Türkiye içinde ilerliyor ve sınırlarımız dışına kadar uzanıyor. Avrupa’da başlayıp Kapıkule’den ülkemize giriş yapan hızlı tren tüp geçiti geçip Ankara’ya uzandıktan sonra Ankara-Sivas hattı ile birleşip Doğu Anadolu’ya açılarak Sivas-Kars hattı ile Kafkasya’ya ulaşacak. Kars’tan sınırımızı geçip Tiflis üzerinden Bakü’ye ulaşacak hızlı tren Orta Asya’ya açılacaktır. Peki tüm bu hayaller hangi tarihlerde gerçekleşecek: 1-Ankara-İstanbul: 2013, 2-Halkalı-Kapıkule: 2015, 3-Ankara-Kırıkkale-Sivas: 2015, 4-Sivas-Kars: 2023, 5-Kars-Tiflis-Bakü: 2013.

 Saat başı hareket

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 1 Temmuz’dan itibaren Yüksek Hızlı Trenin 07.00 ile 19.00 saatleri arasında saat başı olacağını belirterek, “saat başı tren, saat başı yer” olgusunu oluşturmak istediklerini söyledi. Yani Yüksek Hızlı Tren aralarında Kırıkkale’nin de yer aldığı illerde saat başı geçiş yapacak

 İhale yapılacak

İnşaatı devam eden hızlı tren projeleri: 1-Ankara-İstanbul YHT 2. Etap (İnönü-Köseköy), 2-Yerköy-Sivas, 3-Ankara-Konya, 4-Kars-Tiflis-Bakü. Ankara-Kırıkkale-Sivas hattı için güzergah belirlendi ve çalışmaya başlanması bekleniyor. Çalışma için ihale yapılacak.

İşte tüm güzergahlar

Kırıkkale hattı Ankara-Kırıkkale-Yerköy-Yozgat-Sorgun-Doğankent-Saraykent-İzibüyük-Yavu-Yıldızeli-Sivas güzergahını izleyecek. Yüksek hızlı tren nihai listesinin haritası da çıkarıldı. Kırıkkale’yi kapsayan haritada üç seçenek üzerinde çalışıldığı bildirildi. Bu seçeneklerden üçüncüsü seçildi. Yani hat şehir merkezi dışına alındı. İşte projenin uygulanacağı hatlar: 1-Ankara-İstanbul, 2-Ankara-İzmir, 3-Edirne-İstanbul, 4-Ankara-Kırıkkale-Sivas, 5-Sivas-Kars, 6-Ankara-Kırıkkale-Kayseri, 7-Ankara-Bursa, 8-İstanbul-Antalya, 9-Ankara-Konya, 10-Konya-Adana, 11-İstanbul-Trabzon, 12-Ankara-Samsun, 13-İstanbul-Adana, 14-İstanbul-Mekke, 15-İstanbul-İzmir, 16-Bursa-İzmir, 17-Konya-Antalya, 18-Konya-Mersin, 19-Sivas-Malatya, 20-Kayseri-Kahramanmaraş, 21-İstanbul-Sakarya.

 Projedeki iller şunlar

Projeler sonucunda hızlı tren hatlarının ulaşacağı ve aralarda geçeceği iller de şöyle: Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Isparta, Antalya, Konya, Mersin, Adana, Karaman, Yozgat, Kayseri, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Erzincan, Erzurum, Kars, Gümüşhane, Trabzon, Samsun, Çorum, Kırıkkale, Uşak, Manisa, Balıkesir.

 Kırıkkale-Samsun hattı

Kırıkkale’yi yakından ilgilendiren bir başka proje daha var. Bu da Kırıkkale-Samsun hattı. İşte bu çalışmanın detayları: Kırıkkale-Samsun hattı yaklaşık 450 km. uzunluğunda demiryolu etüt proje ve mühendislik hizmetleri danışmanlık hizmeti alınacak. Ulaştırma Bakanlığı Dlh İnşaatı Genel Müdürlüğü çalışmayı yürütecek. Yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edilmekte. Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek adayların katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5 inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecek.

 İhale bilgileri

Yeni hat ile ilgili ihalede şu bilgiler yer alıyor ve ihaleye katılacaklardan bazı yeterlilikler isteniyor: Kırıkkale-Samsun Demiryolu Hattının (Yerköy Bağlantısı Dahil Yaklaşık 450 Km.) İdarenin Öngördüğü Standartlarda Olacak Şekilde 1/25000 ölçekli güzergah araştırması ve amennajman etüdü, 1/5000 ölçekli şeritvari haritalarının alınması ve güzergahın bu haritalara işlenmesi, güzergah üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneylerinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapılması, tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demirolunun teknik şartnamelerdeki esaslara göre projelerinin yapılması, üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon projelerinin yapılması, güzergahın çed raporu, fizibilite etüdü, güzergahın keşif ve metrajlarının hazırlanması işi.

 540 günlük süre

İşin yapılacağı yer Kırıkkale-Samsun. İşin süresi sözleşme imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde işe başlanacak. İşin süresi işe başlama tarihinden itibaren 540 (beşyüzkırk) gün. Haber Merkezi